Chemické pokusy pro nejmenší

04.05.2020

Zabavte a vzdělávejte své děti hravou formou od těch nejpovolanějších - profi pedagogů z naší školky. Paní učitelka Veronika Kuchyňková z Veverek posílá několik pokusů pro děti aneb věda je zábava.

KOUZELNÁ KAPALINA

Potřebujete:
misku
kukuřičný škrob 400 g
Voda cca 300 ml
můžete přidat barvivo

Postup : Do misky nasypte škrob, postupně přilívejte vodu a pečlivě promíchejte. A už jen vyzkoušet, co vše se dá s kapalinou dělat.

https://www.youtube.com/watch?v=DqbuuO8VJeM&feature=emb_title

NAFOUKNUTÍ BALONKU

Potřebujete:
malou pet lahev
balonek
nádobu s horkou vodou (!)

Postup: Navlékněte vyfouklý balonek na hrdlo lahve. Stalo se něco ? Nyní lahev s balonkem postavte do nádoby s horkou vodou (!) a balonek by se měl nafouknout.

DOMÁCÍ LÁVOVÁ LAMPA

Potřebujete:
Rostlinný olej
Voda
Potravinářské barvivo
šumivé tablety
sklenice

Postup: Do sklenice nalijte 2 díly oleje + 1 dílu vody+ pár kapek potravinářského barviva+ 1/2 šumivé tablety (ty můžete postupně přidávat) a sledujte, co se stane.

BUBLAJÍCÍ LEKTVAR

Potřebujete:
ocet
sklenice
trocha jaru/ mýdla
vrchovatá lžička jedlé sody
tác

Postup: Sklenici postavte na tác, naplňte do 1/3 octem, přidejte jar/mýdlo a barvivo, jemně promíchejte lžičkou. Poté vsypte vrchovatou lžičku jedlé sody.


RUCE A BAKTERIE

Potřebujete:
hluboký talíř
trochu pepře (!)
vodu
mýdlo/ jar

Postup: Do talíře nalijte vodu a nasypte pepř. Nyní zkuste do vody s pepřem vložit prst, pepř se na prst přilepí jako bakterie. Prst osušte, potřete mýdlem/jarem a znovu ponořte do vody s pepřem, pepř se od prstu odtáhne ke kraji talíře.