Recepty


ZDRAVÁ JÍDLA , KTERÁ MAJÍ DĚTI OBLÍBENÁ a proto si Vám dovolujeme nabídnout jejich recepty.


POMAZÁNKY

JARNÍ:  Rozstrouháme 2 uvařené vejce a svazek ředkviček. Přidáme 250 g našlehaného měkkého tvarohu a čerstvou jemně nasekanou pažitku (příp. jarní cibulku). Vše řádně promícháme a dle chuti jemně přisolíme.

MASOVÁ SE SÝREM: Uvařená kuřecí stehna po zchladnutí obereme a rozmixujeme. Přidáme žervé a trochu plnotučné hořčice. Společně vše promícháme a přidáme nastrouhaný sýr.


DROŽĎOVÁ: Na malém množství oleje osmahneme rozdrobené droždí, přidáme vejce a mícháme do zhoustnutí. Necháme vychladnout. Do zchladlé směsi zašleháme žervé nebo pomazánkové máslo a jemně přisolíme.

MRKVOVÁ S VEJCI:  Na másle osmažíme jemně nastrouhanou mrkev, zalijeme rozšlehanými vejci, jemně osolíme a za stálého míchání necháme srazit. Sýr fénix (nebo žervé) vyšleháme, přidáme vlažná vejce a znovu prošleháme.

CIZRNOVÁ:  Uvařenou cizrnu semeleme, osolíme, přimícháme našlehaný sýr fénix a uvařená nastrouhaná vejce.

CUKETOVÁ (obdobně se připravují i květáková nebo brokolicová):  Na másle osmažíme nastrouhanou cuketu (květák a brokolice se předem uvaří a rozmačkají), osolíme, zalijeme rozšlehanými vejci a za stálého míchání necháme srazit. Sýr fénix vyšleháme, přidáme vystydlou směs zeleniny s vejci a znovu prošleháme.


POLÉVKY

PÓRKOVÁ S OVESNÝMI VLOČKAMI: Na malém množství oleje lehce opražíme ovesné vločky. Na oleji (másle) osmahneme rozstrouhanou mrkev a celer a jemně pokrájené větší množství pórku (cca v poměru 1:2 kořenová zelenina – pórek). Zalijeme vodou, ochutíme polévkovým kořením a necháme vařit. Lehce zahustíme cizrnovou moukou. Přidáme rozšlehané vejce a opražené ovesné vločky. Dle chuti přisolíme a ozdobíme kudrnkou.

ČESNEČKA S ČERVENOU ČOČKOU: Čočku uvaříme do měkka. Na malém množství oleje osmahneme mrkev, celer, kapustu a pórek. Zalijeme vodou a provaříme. Přidáme nakrájené brambory a rozetřený česnek a vaříme do měkka. Ke konci přidáme rozšlehané vejce a vařenou čočku. Polévku dle chuti přisolíme a dochutíme majoránkou a kudrnkou.


BROKOLICOVÁ: Očištěnou brokolici uvaříme v páře do změknutí. Mezitím si na malém množství oleje orestujeme mrkev a celer, zalijeme vodou a přidáme rozmačkanou vařenou brokolici a provaříme. Zahustíme máslovou jíškou, rozmixujeme a dle chuti přisolíme a dochutíme kořením na polévku. Na závěr přidáme smetanu a kudrnku.


BATÁTOVÁ:  Batáty oloupeme, nakrájíme a uvaříme. Na másle osmahneme nastrouhanou kořenovou zeleninu, zalijeme vodou (možno i zeleninovým vývarem), osolíme a přidáme rozmixované batáty. Polévku provaříme, zjemníme smetanou, dochutíme a přidáme nasekanou petrželovou nať.


RAJSKÁ: Na másle osmahneme nastrouhanou kořenovou zeleninu a přidáme rajčatový protlak a vodu. Osolíme, osladíme a necháme provařit. Polévku zahustíme moukou (lze použít i hrachovou nebo cizrnovou) a znovu provaříme, dochutíme a přidáme uvařené těstoviny.

MRKVOVÁ S KUKUŘICÍ:  Na másle osmahneme najemno rozstrouhanou mrkev, přidáme kukuřici a vodu. Osolíme a uvaříme. Zahustíme máslovou jíškou a zjemníme smetanou.


HLAVNÍ CHOD

RYBÍ NÁKYP:  Rybí filé semeleme. Přidáme vejce, strouhanku, solamyl, sůl, koření na ryby a citronovou šťávu. Vše promícháme. Navrstvíme na pekáč vyložený pečícím papírem a zapečeme. Podáváme s uvařenými bramborami a zeleninovou oblohou nebo salátem.

KRŮTÍ MASO PO MYSLIVECKU: Na oleji osmahneme jemně nakrájenou cibuli a rozstrouhanou kořenovou zeleninu (mrkev a celer). Přidáme krůtí prsa nakrájená na nudličky, zalijeme vodou a vaříme. Ke konci vaření přidáme ještě žampiony nakrájené na plátky. Nakonec dosolíme, zahustíme (na zahuštění můžeme použít i například cizrnovou mouku) a zjemníme smetanou. Podáváme s bramborovými knedlíky.

PLNĚNÝ KUŘECÍ ŘÍZEK: Nejprve si připravíme směs na naplnění řízků. Na malém množství oleje osmahneme jemně nakrájenou cibulku, červenou kapii a mrkev (můžeme přidat i tofu). Dle potřeby podlijeme trochou vody a zeleninu podusíme do měkka. Zalijeme rozšlehaným vejcem a mícháme do zhoustnutí. Kuřecí prsa nakrájíme na plátky, osolíme, okořeníme grilovacím kořením a naplníme připravenou směsí. Zatočíme, naskládáme na plech a upečeme. Podáváme s bramborovou kaší a zeleninovou oblohou nebo salátem.

MEDVĚDÍ ŠIŠKY S CIZRNOU: Cizrnu uvaříme a umeleme. Do mletého masa a cizrny přidáme vejce, jemně pokrájenou cibuli a česnek, sůl a solamyl. Zpracujeme v celistvou hmotu, ze které tvarujeme válečky. Ty naskládáme na pekáč vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě cca 15 minut. Podáváme s vařenými bramborami nebo bramborovou kaší a zeleninou nebo zeleninovým salátem.


BRAMBOROVÉ ŠIŠKY S KUSKUSEM:  Brambory uvaříme, oloupeme a jemně nastrouháme. Přidáme vejce, sůl, hrubou mouku, dětskou krupičku a hotový vystydlý kuskus (kuskus tvoří cca 1/3 vzniklé hmoty). Vypracujeme těsto a tvarujeme šišky, které vaříme v osolené vodě 6 minut. Hotové obalujeme v osmažené strouhance, sypeme moučkovým cukrem a mastíme máslem. Tuto bramborovou hmotu odlehčenou kuskusem můžeme použít i na přípravu bramborových knedlíků.

KUŘECÍ RENDLÍK:  Kuřecí řízky nakrájíme na nudličky, osolíme a naložíme s olejem a solamylem na1 hodinu. Mezitím si uvaříme těstoviny (nejlépe vřetena) a brokolici. Naložené maso dáme na pekáč vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě 20 minut. Smícháme těstoviny, pečené maso a drobně pokrájenou brokolici, osolíme a přidáme smetanu.

KRŮTÍ PLÁTEK NA RAJČATECH A CUKETĚ:  Krůtí maso nakrájíme na plátky a opečeme. Na oleji si zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme sladkou papriku, vložíme plátky masa a podlijeme. Přidáme nakrájená rajčata a nastrouhanou cuketu a dusíme. Osolíme, zahustíme a dochutíme zakysanou smetanou. Podáváme s rýží.

ČOČKOVÝ NÁKYP S MLETÝM MASEM:  Čočku (100g na porci) namočíme přes noc, slijeme vodu a vaříme v dostatečném množství nové vody. Mleté maso (100g / porci) smícháme s vejci (2ks / 10porcí), kořením - majoránka, sůl, česnek a vymícháme jemnou hmotu. Jako poslední přidáme uvařenou čočku, aby při míchání neztratila svůj tvar. Hotovou směs dáme do pekáče a pečeme při 185°C cca 30 minut. Salát připravíme z čínského zelí, sterilované kukuřice a nudliček sterilované červené řepy. Ochutíme olivovým olejem, solí a balzamikovým octem nebo citronem.

FILÉ S CITRONOVOU MARINÁDOU A TĚSTOVINOVÉ RIZOTO:  Kostky filé necháme pozvolna povolit a důkladně osušíme. Ochutíme solí, tymiánem a citronovou šťávou a necháme v chladu marinovat. Tarhoňu uvaříme do poloměkka. Na másle orestujeme zeleninovou směs Julienne, přidáme uvařenou těstovinu, salátovou čočku a vše lehce spojíme. Marinované filé vložíme do trouby a pečeme při teplotě 145°C cca 15 minut. Na talíř servírujeme těstovinové rizoto s opečenou rybou, dozdobíme bylinkami a měsíčkem citronu.

JÁHLOVÁ KAŠE:  Jáhly propláchneme, důkladně spaříme, zalijeme vodou a necháme 1 hodinu máčet. Vodu s jáhlami osolíme, osladíme a zvolna za občasného promíchávání vaříme. Když začnou jáhly houstnout, přidáme mléko a za stálého míchání vaříme do hustoty kaše. Podáváme sypanou skořicovým cukrem a maštěnou rozpuštěným máslem.

ZELENINOVÉ PLACIČKY SE SÝREM:  Květák očistíme, omyjeme a rozdělíme na menší kusy. Mrkev, celer, kapustu očistíme, omyjeme a nakrájíme na větší kusy. Zeleninu vložíme do menšího množství osolené vařící vody a vaříme do poloměkka. Zeleninu vyjmeme, necháme prochladnout, umeleme, přidáme vejce, strouhaný sýr, strouhanku, osolíme a promícháme. Z hmoty tvoříme placičky, obalíme ve strouhance a pečeme v konvektomatu na 160°C kombinovaný provoz.  


Kořenící směsi používané v naší školní jídelně jsou bez přidané soli a glutamátu.

ÚSPĚŠNÉ VAŘENÍ A DOBROU CHUŤ VÁM PŘEJE KOLEKTIV KUCHYNĚ.