Školka na doma - Opičí dráhy na ven i na doma

24.03.2021

Opičí dráhy jsou dětmi velmi oblíbené, dají se rychle vytvořit venku i v bytě a jakkoliv obměňovat. Děti si na nich procvičí obratnost, postřeh, rovnováhu i sílu, podle toho, jaké překážky jim připravíte. Aktivitu přidala paní učitelka Daniela Stratilová z Koťátek.

Opičí dráhy na ven:

- využití všeho, co poskytuje příroda - padlé kmeny stromů na chůzi, klacky na přeskakování, šišky na trefování, stromy na šplhání, větve na houpání, svahy na sbíhání a vybíhání, atd.

- provázek - mezi dvěma stromy vytvořte dětem pavučinu na prolézání nebo na něj zavěste šišku, na kterou děti musí doskočit, či ho využijte k přeskakování, podlézání, vytyčení dráhy, přenášení předmětů bez dotknutí rukou a podobně. Hodí se i ke svázání klacíků, výrobě luku a spoustě dalšího.

- běh, kličkování, slalom, běh po zpátku, po čtyřech, do strany, s předmětem v ruce (udržet šišku mezi dvěma klacíky), do kopce atd.

- přeskoky do dálky a do výšky, přeskakování za sebou s rozdílnými překážkami, výskok na zavěšený předmět

- udržení rovnovány při přechodu klády, chůzi po dráze z klacíků, došlapování na dráhu z kamenů, udržení se na pohyblivém podkladu (položený špalek)

- šplhání pro umístěný přemět, udržení se ve visu, shazování předmětu se stromu šiškou, přehazování atd. 


Opičí dráhy na doma:

- guma, provázek, tkaloun - vytvořte síť, kterou děti musí prolézt. Buď vodorovně nad zemí, kde je třeba, aby provázky překračovaly, aniž by o ně zavadily nohou (starším dětem to lze ztížit přivázaným zvonečkem, který upozorní na dotyk), nebo mezi futry u dveří, v chodbě atd., kde musí děti prolézat (viz přiložený obrázek).

- obkreslené dlaně a chodidla obou rukou a nohou - nalepit na zem (buď papíry, ještě lépe vystřižené ze samolepicí tapety), ve třech řadách za sebou s mezerami 15 - 20 cm. Lepí se v různých kombinacích (pravá ruka, levá noha, levá ruka), napoví vám přiložený obrázek.

- papírová lepenka - po bytě lze vytvořit dráhu, která dobře drží a přitom lze bez problémů odstranit. Součástí dráhy mohou být stanoviště na různé úkoly, za které děti dostanou odměnu či nápovědu. Opět je přiložen obrázek.

- využití nábytku na podlézání, přelézání, výrobu tunelu (dvě židle a deka), plnění úkolů.