Školka na doma - Travňák

25.03.2021

Mílovými kroky se blíží nejvýznamnější svátky jara, Velikonoce, ke kterým se vztahuje množství tradic. Jednou z nich je i setí osení. Zpestřením pro děti se může stát výroba tzv. Travňáka. Nápad přidala paní učitelka Karolína Culková z Krtků.

Setí osení, které je typickou dekorací pro období Velikonoc, symbolizuje zelenou rašící jarní trávu. K výsevu osení se nejlépe hodí pšenice a ječmen, nahradit je můžeme např. řeřichou.

Pokud i vy uvažujete o tomto zvyku, je nejvyšší čas obilí (či něco zeleného) zasít. Zpestřením, obzvlášť pro děti, se může stát výroba tzv. Travňáka.

Potřebujete:

  • travní semena
  • piliny (nebo hobliny), možno i zeminu
  • provázek
  • nůžky
  • ozdoby (oči, mašle, gumičky...)

Postup:

Do silonové ponožky nasypeme hrst semen, zasypeme je pilinami, ale dbáme na to, aby semena zůstala na dně ponožky. Celou ponožku pořádně "naducáme" pilinami, a když máme dostačující kouličku, jednoduše zbytkem ponožky uděláme uzel a zavřeme tak otvor. Teď kouli otočíme, aby zavázaná část zůstala dole a místo s vlasy (semeny) nahoře. V místě, kde bude nos, "vytáhneme" kouličku pilin a obmotáme úzké místo provázkem (můžeme použít i malou gumičku). Nalepíme očička pomocí tavné pistole nebo drátku (oboustranná páska nedrží, jelikož se travňák musí zalévat). Položíme ho na misku či talířek, pořádně zalijeme (piliny nasáknou vodu) a pravidelně o něj pečujeme - piliny by neměly vyschnout.

Pěstitelský úspěch přejí Karolína Culková a Matouš Vokoun z Krtků