Školka na doma - Bambule

16.03.2021

Bambule je v ruce měkká a příjemná, na čepici nebo svetru dělá parádu. Dají se z ní vyrobit pavouci, strašidýlka, sněhuláci, různá zvířátka. Jak si bambuli jednoduše vyrobit a co vše se s ní dá udělat vám ukáže paní učitelka Daniela Stratilová z Koťátek.

Na výrobu bambule potřebujete jen vlnu (čím silnější, tím méně budete muset motat) a kousek kartonu z krabice nebo dvě roličky od toaletního papíru.

1. varianta - z kartonu vystřihněte dvě kolečka, velikost zvolte podle toho, jak velkou pak chcete bambuli mít. Ideálně 12-15 cm. Pak vystřihněte střed, aby vám vznikly kruhy o šířce cca 2 cm. Potom už jen namotávejte vlnu kolem kruhu. Čím více vlny namotáte, tím pevnější a hustší bambuli budete mít (středový otvor musí být dost velký, aby se jím dalo provlékat). Nakonec rozstřihněte vlnu tak, aby se kruhy od sebe daly odsunout. Střed omotejte vlnou a dobře utáhněte. Kruhy pak stáhněte, a bambule je hotová. Pomůže vám přiložený fotonávod.

2. varianta - položte vedle sebe dvě roličky od toaletního papíru a společně je omotávejte vlnou. Opět čím více, tím bohatější bambule bude. Až domotáte, obtočte kus vlny tak, abyste ji mohli utáhnout mezi roličkami. Ty pak vytáhněte, a je hotovo. Pomůže vám přiložené foto.

Z bambulí (pokud si je nepřišijete na čepici) si můžete vyrobit postavičky nebo zvířátka. Inspiraci najdete na přiložených fotech.

Při motání můžete vymýšlet rýmy na slovo bambule - bledule, škatule, formule, ampule, cibule, cedule, bobule...